Výzva Epic5 Challenge 2017 na Havajských ostrovech

Výzva, která bortí hranice států i výkonů, nebojí se jí ani český tým! Spolupráce Travel Smart a EPic5.cz, z.s.

Jak jsme se dostali k tak poutavému závodu a proč jsme na jeho samotném začátku i úplném konci tak „důležití?“ Ponořte se s námi do příběhu, ve kterém se právě nacházíme a který naplno odstartuje za pár měsíců!
Zapotí se u něj nejen samotní účastníci, ale také diváci. Heslo zní: Epic5 Challenge 2017! 

Představte si, že jste se ocitli tváří v tvář zápasu, který se zdá být životní výzvou. Boji, který trvá pouhých pět dní. A přitom to není jediný boj, ale rovnou trojboj – přesněji triatlon. Plavání, kolo a běh. Pouhých pět dní, které se mohou už na začátku zdát nekonečné, přesto mohou být těmi nejdůležitějšími ve zdolávání životních cílů a snů. Možná se stane, že něco důležitého podceníte, nepromyslíte nebo se vzdáte vaší pozice již před startem. Potí se vám celé tělo strachem i nadšením, jenže ten nejdůležitější boj musíte vyhrát ještě před vypuknutím zápasu. Vytrénovat do nejmenších detailů vlastní mysl. Tu, která vás drží nad vodou, když tělo začne stagnovat. V těch pěti dnech je obsažených několik let ustavičné práce, trpělivosti i odříkání. Těchto pět dní probíhá v jiném klimatickém pásu, než na který jste zvyklí, a je od vašeho domova vzdáleno přes tisíce mil. Jedná se o nejtěžší ultramaraton, který kdy vznikl a do nějž se pouští jen ti nejodvážnější a nejvytrvalejší. Honosí se názvem Epic 5 Challenge!

Během pěti dlouhých dní, tedy od 5. do 9. května 2017, proběhne na pěti havajských ostrovech pět náročných triatlonových závodů „železných mužů“ (Ironman). Ti nejúspěšnější zdolají až 1131 km! Během pouhých pěti dnů! Neuvěřitelné. Je tohle vůbec možné?

Ano, možné to je, dokonce tento závod probíhá již sedmým rokem. Výzva pro celý svět se zrodila v hlavách běžců Jasona P. Lestera a Riche Rolla. Chtěli dokázat sami sobě i světu, že lidská síla, odvaha a odhodlání mohou překonat daleko více, než si mnozí z nás myslí.  Od této chvíle je následovalo mnoho světových triatlonistů. Letos poprvé se do výzvy hlásí také český tým! A komu že budeme fandit a přát železné nervy a kondici?

Poplave, pojede a poběží jediný muž, za kterým stojí nezdolný kolegiální tým: Michal Šubrt. Na Michalovi je samo o sobě neuvěřitelné, že do svých čtyřiceti prakticky nijak výrazně nesportoval. Poté se obrátil ke zdravému životnímu stylu a doslova propadl triatlonu. Nechal se inspirovat a motivovat Petrem Bílým, Markem Kapounem, do parády si ho vzal trenér Petr Kopřiva. Petra Kopřivu vystřídal Jarda Hýzl. Právě ten mu jednoho dne navrhl společný projekt účasti trenéra a jeho svěřence právě na Epic5. Nakonec se Michal vydal svou vlastní cestou k realizaci snu účasti na Epic5 a dostal se do rukou toho nejpovolanějšího ze všech – Petra Vabrouška. A věřte, jakmile se jednou odhodláte, není cesty zpět!

Právě Petr Vabroušek mu bude největší oporou, trenérem a hlavním dozorčím, aby si Michal závod především užil! Díky Markétě Arazimové, manažerky projektu, můžeme Michalovo úsilí sledovat přímo z tepla našich domovů a fandit mu tak na dálku.

Právě s Markétou začíná také naše část vyprávění, která vyvrcholila v tříměsíční spolupráci. Markéta nás oslovila s požadavkem: „hledám někoho, kdo se dobře vyzná v letenkách“. Zadání bylo Praha – Kona a zpět, celkem pro dvacet lidí, variant vznikalo několik a tříměsíční sledování letenek nebralo chvílemi konce, ceny se neustále měnily a vývoj nabral i počet cestujících. V úvahu bylo několik leteckých společností a možností letů, nejlépe časově i cenově odpovídal let od British Airways.

Při nárůstu dolaru oproti koruně to v jednu chvíli vypadalo, že se poletí dokonce z Krakova, jelikož ceny byly příznivější než z Prahy. Osudový den přišel 21. 12. 2016, kdy cena letenek klesla za poslední období na nejlepší minimum. S Markétou jsme si zavolaly a volba byla jasná, jde se kupovat. V jedné pěkné kavárně jsme se sešly a pročítaly podmínky tarifů, na naše doporučení si Markét pro sebe i tým založila členství u British Airways. Stáli jsme tak na úplném začátku a dopomohli týmu k příjemné a finanční příznivě cestě.

Z úzkého týmu nesmíme opomenout zásadní osobnost, která bude pečovat, hýčkat, možná i probouzet k životu Michalovo tělo, řeč je o zkušené fyzioterapeutce Věrce Bláhové. O to významnější roli bude mít neurochirurg, sportovní lékař a kamarád Petr Čech.

Příprava na EPIC5 přitom začala již před několika lety, významným momentem bylo datum 11. 11. 2015, kdy došlo k oficiálnímu zaslání přihlášky. Od té doby začal závod s časem, neustálou přípravou a posilováním ideje dostát snu, který se už za pár měsíců může stát realitou. Až do 8. 3. 2016, což v reálném čase představovalo několik měsíců, musel Michal vytrvat a čekat, zda bude jeho přihláška přijata. Podařilo se: 14. 11. 2016 oficiálně zahájil trénink s Petrem Vabrouškem. Od té doby se zúčastnil několika akcí; tou poslední, která jeho vůli ještě znásobila, byla zimní ultramaratonská běžecká výzva LH24 aneb závod Adidas 24 hodin na Lysé hoře. Jeho slova vystihují vše: „LH24 2017, co napsat? Asi jako vždy po takto dlouhém večírku. Krása, bolest, euforie, zklamání, radost, nenávist… Koktejl všech možných pocitů a vnitřních stavů.“ Michal si odnáší krásné jedenácté místo, ve své věkové kategorii skončil těsně pod stupněm vítězů na čtvrtém místě.

A to je teprve začátek! Je v tom více, než jen jeden ohromný životní sen a spousta nepředstavitelného úsilí, překročení snad všech možných strachů, výzev, odvaha je na prvním místě. Skutečně je možné dokázat daleko více, než jen si dovedeme představit.

Ti, kteří u nás absolvovali jeden ze závodů Ironman jistě potvrdí, že to žádná hračka není. A co teprve na „druhém konci“ zeměkoule, kde jsou podmínky naprosto odlišné? A co když se právě tento závod stane vaší noční můrou i snem, ovšem s otázkou, která žene k cíli – co když to vyjde?

Pak už není cesty zpět.